Crusader PIAA Sports History

The Crusaders' Sports History page looks back on all of the championship teams in Lancaster Catholic High School History.
 
TEAM ACCOMPLISHMENTS
Spring 2020 - No sports due to Covid
Baseball
Section Champions 2012, 2013, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2021
Lancaster-Lebanon League Champions
2013, 2017
District 3 Champions 2008, 2017, 2018
PIAA State Champions 2018
 
Basketball - Boys
Diocesan League Champions 1950, 1951
Section Champions 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021
Lancaster-Lebanon League Champions 2003, 2017
District 3 Champions 2003, 2011, 2017, 2020, 2021
PIAA Eastern Champions 2003
PIAA State Champions 2003
 
Basketball - Girls
Section Champions 1990, 1992, 1993, 1994, 1995, 2000, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019, 2020, 2021
Lancaster-Lebanon League Champions
1975, 1988, 1989, 1992, 1993, 1998, 2000, 2002, 2006, 2012, 2013, 2016, 2018, 2019, 2020
District 3 Champions 1973, 1974, 1976, 1988, 1989, 1990, 1992, 1993, 1994, 1996, 2000, 2002, 2005, 2006, 2012, 2016, 2018, 2019, 2020
PIAA Eastern Champions 1974, 1988, 1989, 1996, 2012
PIAA State Champions 1974, 1989, 1996, 2018
 
Bowling
Section Champions 2008, 2012, 2013
 
Cross Country
Lancaster-Lebanon League Champions 1982 (Boys)
Team District 3 Champions 1987(Girls)
 
 
Field Hockey
Section Champions 2013
 
Football
Section Champions 1998, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2016, 2018, 2019
District 3 Champions 1982, 1983, 2005, 2008, 2009, 2011
PIAA AA Eastern Champions 2009, 2011
PIAA AA State Champions 2009, 2011
 
Golf
Section Champions 1990, 2014, 2015, 2016
LL League Team Champions 1990
District 3 Team Champions 2016
PIAA Team State Champions 2016
 
Soccer - Boys
Section Champions 2002, 2020
 
Soccer - Girls
Section Champions 2005, 2006, 2018, 2019
 
Softball
Section Champions 2003, 2005, 2019
 
Swimming
Section Champions - Boys
2013, 2014
 
Tennis - Boys
Section Champions 1999, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2021
Lancaster-Lebanon League Champions 2005, 2007, 2021
District 3 Champions 2005, 2007, 2021
PIAA State Team Champions 2021
 
Tennis - Girls
Team Section Champions 2002, 2005, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019
Team District Champions
2013, 2019
 
Track & Field - Boys
Section Champions 1981, 1982, 1984, 1985, 1986, 1987, 2006, 2007, 2009, 2021
PIAA State Champions 1985
 
Track & Field - Girls
Section Champions 1980, 1984, 1987, 2004, 2005
 
Volleyball - Girls (program started 8/2016)
Section Champions 2019, 2020
 
 
Wrestling
Section Champs 1980, 1981, 1983
 
 
INDIVIDUAL ACCOMPLISHMENTS
(Continuing to research & update.  Please send any known results to the athletic office.)
 
League Champions
1983 - Cross Country - Christine O'Donnell
1983 - T&F - Willie Clair, Chris Hogarth,
           James McCollough & Joe Hinnenkamp
           - 3200m Relay
1984 - T&F - Chris O'Donnell - 1600m run
1984 - T&F - Chris O'Donnell - 3200m run
1985 - T&F - Chris O'Donnell - 1600m run
1985 - T&F - Chris O'Donnell - 3200m run   
1985 - Golf - KJ Stutz
1986 - T&F - Eric Baumgardner - Shot Put
1987 - T&F - Nick Spadea-Anello - Discus
1989 - T&F - Laura O'Donnell - 1600m run
1990 - T&F - Heather Boyd - Discus
1990 - Golf - Sean Mee
1991 - T&F - Ernest McGeachey - 200m dash
1999 - Tennis - Chris Tallarico - AA Singles
2001 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2002 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2003 - Swimming - Andrew Thorn - 200 IM
2003 - Swimming - Kristen Simmons - 100 Breaststroke
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 200 IM 
2005 - T&F - Amanda O'Day - 100m Dash
2007 - Mike Blaszczyk - 152 lbs
2007 - Matthew Myers - 130 lbs
2007 - T&F - Amanda Young - Shot Put 
2009 - Mike Blaszczyk - 171 lbs
2009 - T&F - Kyle Smith - Javelin
2010 - Swimming - Thomas Malloy - 200 IM
2010 - Swimming - Jacob Robinson, John Hughes
            Thomas Malloy, Adam Mathias
            - 200 Medley Relay
2010 - Swimming - John Hughes, Adam Mathias
            Thomas Malloy, Stuart Cubbinson
            - 200 Free Relay
2010 - T&F - Kyle Smith - Javelin
2011 - Swimming - Jacob Robinson, Everett Albert
            John Corbett, Stuart Cubbison
            - 200 Medley Relay
2011 - T&F - Rebecca Swisher - Pole Vault
2012 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2013 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2013 - Swimming - Everett Albert - 100 Free
2013 - Wrestling - Steven Loiseau - 182 lbs
2013 - T&F - Hannah Knowlton - Long Jump
2014 - Wrestling - Stephen Loiseau - 182 lbs
2014 - T&F - Diego Cruz - Pole Vault
2015 - T&F - Hannah Knowlton - Triple Jump
2016 - Wrestling - Joe Lobeck - 126 lbs
2016 - Golf - RJ Van Tash
2017 - Tennis - Isabel Midcap & Riley Smith - AA Doubles
2018 - Tennis - Isabel Midcap & Riley Smith - AA Doubles
2018 - Tennis - Riley Smith - AA Singles 
2019 - Tennis - Riley Smith & Angelle San Jose - AA Doubles
2019 - Tennis - Riley Smith - AA Singles
2020  - Tennis - Anna Millen - AA Singles
District Champions
1973 - Swimming - Paula Stein - 100 Breastroke
1974 - Swimming - Jeanne Bare - 500 Free
1975 - Swimming - Jeanne Bare - 200 Free
1975 - Swimming - Jeanne Bare - 500 Free
1975 - Wrestling - William Geiger - 155 lbs
1977 - Wrestling - David Kirchner - 119 lbs
1983 - T&F - Denise Campbell, Kris Lutz,
            Lia Kamm & Christine O'Donnell
            - 4x800m Relay
1983 - Cross Country - Christine O'Donnell 
1983 - Golf - Buddy Smart
1984 - Wrestling - Michael Bomberger - 155 lbs
1984 - T&F - Christine O'Donnell - 3200m Run
1984 - T&F - Steve Dilley, Brian Kopanski
            Stephon Tuell, Chris Hogarth
            - 4x400m Relay
1984 - T&F - Boys 4x100m Relay
1985 - Gymnastics - Adam Torres
          - Int. Parallel Bars
1985 - Wrestling - Gary Loiseau - 132 lbs
1985 - T&F - Juan Umpierre, Patrick Dilley,
            Stephon Tuell & Christopher Hogarth
            - 4x400m Relay
1985 - T&F - Robert Harrison, Dennis Penny,
            Mark Bernhard & Stephon Tuell
            - 4x800m Relay
1985 - T&F - Chris Hogarth - 110m Hurdles
1985 - T&F - Chris Hogarth - 300m Hurdles
1985 - T&F - Christine O'Donnell - 1600m Run
1985 - T&F - Christine O'Donnell - 3200m Run
1986 - Gymnastics - Adam Torres
          - Advanced All-Around
1986 - T&F - Amy Conti - High Jump
1987 - T&F - Susan Graney - 100m Hurdles
1987 - T&F - Lydia Wanless, Kimberly DeMarco,
            Laura O'Donnell & Kelly Tuinstra
            - 4x400m Relay
1987 - T&F - Laura O'Donnell, Debra Bridge,
            Lori Land & Kelly Tuinstra
            - 4x800m Relay
1987 - Cross Country - Lori Land
1988 - T&F - Laura O'Donnell - 800m Run
1988 - T&F - Laura O'Donnell, Mary Beth Dano,
            Kelly Tuinstra & Lori Land
            - 4x800m Relay
1988 - T&F - Nick Spadea-Anello - Discus
1989 - T&F - Laura O'Donnell - 1600m Run
1990 - Wrestling - Scott Martin - 275 lbs
1991 - T&F - Heather Boyd - Discus
1991 - T&F - Ernest McGeachey - 400m Dash
1993 - T&F - Matt Rice - Pole Vault
1993 - Tennis - Lauren Nicklaus - Singles
1994 -  T&F - Stewart Ford - 100m Dash 
1994 - Boys Tennis - Jeff Martini - AA Singles
1994 - Tennis - Lauren Nicklaus - Singles
1995 - T&F - Joe Williams - Long Jump
1995 - T&F - Stewart Ford - 100m Dash
1995 - Boys Tennis - Jeff Martini - AA Singles
1996 - T&F - Beth Loretz - High Jump
1996 - Boys Tennis - Joe Altman - AA Singles
1997 - T&F - Beth Loretz - High Jump
1998 - T&F - Beth Loretz - High Jump
1998 - T&F - Nick Loretto - Long Jump
1999 - T&F - Antonie Estevez, Andy Benko
            Andy Testa, Anthony Estevez
            - 4x400m Relay
1999 - T&F - Antonie Estevez - 800m Run
1999 - T&F - Anthony Estevez - 400m Dash
2000 - T&F - Girls Jessica Wallace, Amy Hanson
            Dawn Hilgert, Allison Baumer
            - 4x800m Relay
2002 - Swimming - Andrew Thorn - 200 Free
2003 - Swimming - Andrew Thorn - 200 Free
2003 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free 
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 200 Free
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2008 - Wrestling - Chase Haberstroh - 171lbs
2008 - Tennis - Alex Veronis - Singles
2009 - Swimming - Elizabeth Davis - 100 Butterfly
2009 - T&F - Kyle Smith - Javelin
2010 - T&F - Kyle Smith - Javelin
2011 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2012 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2013 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2013 - Swimming - Zach Miklos, Brendan Schrantz
            Michael Southward, Everett Albert
            - 400 Free Relay
2013 - Wrestling - Stephen Loiseau - 182lbs
2014 - Wrestling - Stephen Loiseau - 182lbs
2014 - Tennis - Liz Veronis - Singles
2015 - Wrestling - Joe Lobeck - 113lbs
2016 - Wrestling - Joe Lobeck - 120lbs
2016 - T&F - Kiki Jefferson - Triple Jump
2016 - Golf - Lauren Bird
2018 - Tennis - Isabel Midcap & Riley Smith - Doubles
2019 - T&F - Malkam Lawrence, Austin Sauer,
            Michael Fedorshak & Calan Titus
            - AA 4x100m Relay
2019 - Tennis - Riley Smith - AA Singles
2019 - Tennis - Angelle San Jose & Anna Millen - AA Doubles
2020 - Tennis - Anna Millen - AA Singles
2021 - Wrestling - Eric Howe - 120lbs 
2021 - Boys Tennis - Brendan McNamara & George Brubaker - AA Doubles
2021 - T&F - Daniel Myers - 3200m
PIAA State Champions
1973 - Swimming - Paula Stein - 100 Breast
1984 - T&F - Steve Dilley, Dave Cook,
            Chris Hogarth & Stephon Tuell
            - 4x100m Relay
1985 - T&F - Chris Hogarth - 300m Hurdles
1985 - T&F - Juan Umpierre, Pat Dilley,
            Stephon Tuell & Chris Hogarth
            - 4x400m Relay
1988 - T&F - Laura O'Donnell, Mary Beth Dano,
            Laura Land & Katie Tuinstra
            - 4x800m Relay
1990 - Wrestling - Scott Martin - 275lbs
1993 - Tennis - Lauren Nicklaus - Singles
1994 - Tennis - Lauren Nicklaus - Singles
2003 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 200 Free
2004 - Swimming - Andrew Thorn - 500 Free
2009 - T&F - Kyle Smith - Javelin
2012 - Tennis - Julia Davis & Liz Veronis - Doubles
2013 - Swimming - Everett Albert - 200 IM
2014 -Wrestling - Stephen Loiseau - 182 lbs